Kościół
Dokumenty podają, że po niepamiętnych czasów istniała w Gamowie drewniana kaplica pod wezwaniem św. Anny. W 1698r. została odnowiona staraniem kanonika przy kolegiacie raciborskiej, ks. Marcina Korrigora. Wejście znajdowało się od strony cmentarza.W 1728r. staranie zarządcy gamowskiego folwarku, Tomasza Jedliczki, ukończona została budowa nowej murowanej kaplicy również pw. Św. Anny. Kaplica wybudowana została w późnobarokowym stylu . Nową kaplicę poświęcono 11 października 1729r.
W 1848r. kaplica została powiększona o dzisiejsze prezbiterium i obie zakrystie.
W kościele znajduje się ołtarz główny z poł. XVIII w. Ujęty jest parami kolumn, z bogatym zwieńczeniem, z rzeźbami Boga Ojca, Aniołów, Chrystusa i św. Jana Chrzciciela. Obraz ołtarza głównego przedstawia św. Annę Samotrzecią. Ambona i chrzcielnica pochodzą z poł. XIX w.
Wiatrak
Ok. 1870r Franciszek Wilczek wybudował na końcu wsi drewniany młyn zwany wiatrakiem dla swego syna Klemensa Wilczek. Spłonął on 27 marca 1945r. o godz. 15:30 podpalony przez Rosjan, którzy wkroczyli do Gamowa. W 2016r. na tej samej działce Jan Wilczek wybudował wiatrak (służący tylko do ozdoby) na pamiątkę tamtego wiatraka. Części metalowe, które wykorzystano do jego budowy pochodzą ze starego wiatraka.Młyn
Pierwszy młyn wybudowano w 1815r przez p.Reihel dal córki Pauliny zamężnej z Andrzejem Fiegel z Rudnika.Istniał też młyn okrągły murowany (ul.Szkolna) spłonął od uderzenia pioruna.
W 1916r Andrzej Fiegel wybudował młyn, czynny do dziś. Wcześniej napędzany był silnikiem spalinowym, od 1924r energią elektryczną.
Kapliczki i Krzyże
W Gamowie jest 11 krzyży przydrożnych.Najstarszy postawiony został w 1871r. na pamiątkę ustanowienia parafii gamowskiej.
W 1894r. u p. Kachel (kuźnia), którzy podczas prac na swoim podwórku natrafili na masowy grób. Ku czci pogrzebanych ufundowali krzyż.
w 1898r. przy polnej drodze Widowskiej.
W 1909r. p. Krybus ufundowali w ramach podziekowania za dobrą decyzję wstąpienia do klasztoru ich córki.
1910r. na rozwidleniu dróg do Krowiarek i Sławienka.
W 1911r. przy ul.Mickiewicza w podzięce za przeżycie epidemii cholery
Na granicy między Gamowem, a Modzurowem, na pamiątkę zmarłych na cholerę mieszkańców Modzurowa. Był postawiony w tym miejscu, aby uchronić Gamów od epidemii.
W polu za ul.Wiatrakową ufundowany jako podziękowanie za przeżycie epidemii cholery.
Ks. Tomasz Tonk jest fundatorem krzyża w centrum cmentarza.
Wioska posiada także 5 kapliczek
Za posesją państwa Krybus ufundowanych w 1875r. ku pamięci Magdaleny Nowak, która zmarła tragicznie wracając z pola.
1880r. przy ul.Długiej.
U państwa Komorek.
U państwa Modlich.
U państwa Strzeduła.
W okolicach polnej drogi z Gamowa do Krowiarek miał się znajdować stary cmentarz ludzi zmarłych na epidemię (tyfus lub cholera).